عسل طبیعی

در طبیعت ارتباط متقابل و حیاتی بین زنبور عسل و گل وجود دارد و ادامه حیات هر یک از این دو بدون دیگری غیر ممکن است ، بنابراین شایسته است زنبورداران و کشاورزان نیز به تبعیت از این ارتباط خدادادی بین زنبور و گیاه درس بگیرند و با ایجاد ارتباط بین خود ، از فرصت استفاده کنند و یک همزیستی مسالمت آمیز را که صلاح هر دو آنهاست ، آغاز نمایند و این یکی از عمده ترین مشکلات زنبورداران است.
آقای حسن حیدری از زنبورداران خبره و پیشکسوت کشورمان و همچنین مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران تهران در رابطه با کوچ زنبور عسل و عکس العمل بعضی از کشاورزان عزیز کشورمان در این رابطه چنین می گوید :
(( در کشورهای دنیا به زنبوردار سوبسید می دهند زیرا کمکی که زنبوردار به امر کشاورزی می کند هیچ قشر دیگری نمی تواند انجام بدهد. در کشورهایی مانند آمریکا برای مستقر کردن هر کندو در مزرعه ، زارع و باغدار ۲۷ دلار به زنبوردار اجاره می دهد و یا در ژاپن با شربت و شیرینی از ورود زنبوردار پذیرایی و استقبال می نمایند؛ اما در ایران ، باید با خواهش و تمنّا از باغدار ، باغ اجاره کنیم و در صورت عدم هماهنگی قبلی با چوب پذیرایی می شویم تنها به این دلیل که چرا بدون اجازه زنبور آورده اید و مزاحم این منطقه شده اید. دولت باید کشاورزان را در این زمینه آگاه کند تا باغدار دریابد زنبور عسل چه فوایدی برایشان دارد)).

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید