عسل طبیعی

است .

کدن عسل ( بلورزدن ریستاله ش)
 

کریستاله شدن عسل یعنی اینکه عسل از حالت مایع به حالت نیمه جامد تبدیل شود. این پدیده طبیعی وقتی رخ میدهدکه یکی از سه قند فراوان عسل است از دامنه بالایی استاندارد آن بالاتر باشد . این گلوکز با آب در عسل تبدیل به گلوکز آبدار شده و هسته بلوروکریستال را تشکیل میدهد.تمام عسلها بلور نمیزنند ، برخی اصلا بلور نمیزنند وبرخی مدت کمی بعد از تولید بلوری میشوند. عسلی که در قاب بماند کمتر از عسلی که با استخراج کننده ( اکسترودر)تهیه شده باشد بلور میزند.مواد معدنی موجود در عسل ، اسیدهای طبیعی عسل ، پروتئین ، ذرات خارجی در عسل ، ذرات موم ،گرده ، حباب هوا و مواد دیگر میتوانند بلور زدن عسل را تحریک کنند .
با گرما دادن عسل میتوان مجددا آنرا ذوب کرد ومایع ساخت .
در جدول زیر عسل گلهای مختلف را از لحاظ شدت وتمایل به بلوری شدن باهم مقایسه کنید .
تمایل به بلوری شدن نسبت به میانگین نوع عسل از گل .... کم اقاقیا زیاد یونجه زیاد پنبه زیاد قاصدک کم انگور (مو ) زیاد کهور کم استبرق کم نخل زیاد گوجه کم تمشک کم ترشک درختی کم آفتابگردان نگهداری عسل در شرایط مناسب ازلحاظ رعایت دما و حرارت در مراحل مختلف فراوری و تصفیه تاحد ممکن بلور زدن عسل را به تعویق می اندازد.(بخش نگاهداری را ببینید ).
بلور زدن عسل به طور مصنوعی هم میتواند انجام شود. با این روش محصولات مختلفی تولید میشود و میتوان کرم عسل را نام برد. بلورزدن خود بخودی عسل منجر به تولید یک محصول دانه درشت خواهد شد ولی کریستاله شدن تحت کنترل محصولی نرم با قابلیت پراکنش مطلوب تولید میسازد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید