عسل طبیعی

وضع امروزی زنبورداری در جهان
امروزه زنبورداری به عنوان یکی از رشته های دامداری در تمام کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده است. رشته ای که بدون وجود آن موفقیت در رشته هایی از کشاورزی غیر ممکن می باشد.
تقریباً در تولید بیشتر میوه ها و بذرها وجود زنبور عسل برای گرده افشانی از واجبات کار است. باغ سیبی که زنبور عسل بدان دسترسی نداشته باشد حدود 5 تن محصول در هکتار می دهد و اگر در فصل شکوفه چند کندو در داخل آن قرار دهند محصولش از 50 تن در هکتار تجاوز می کند.
هر هکتار باغ گلابی بدون زنبور حدود 6 تن محصول می دهد ولی با گذاشتن 5 کندو با جمعیت های قوی در داخل آن مقدار محصول می تواند به 80 تن در هکتار برسد. بیشتر میوه ها نیز چنین تناسبی از خود نشان می دهند.
آزمایش های انجام شده به وسیله ی یکی از محققان در سال 1350 خورشیدی در دشت گرگان نشان داده که بذر گل آفتابگردان بدون وجود زنبور عسل 70 درصد بی مغز و پوک بوده ولی با گذاشتن 3 کندوی پر جمعیت در هکتار مقدار پوکی آن تا 3 درصد تقلیل یافته و 97 درصد دانه های آفتابگران مغزدار بوده اند. این است شاهکار جهان همه فعالیت می کنند تا بر تعداد جمعیت و مخصوصاً جمعیت های قوی و فعال زنبورعسل خود بیفزایند.
فعلاً حدود 60 میلیون جمعیت زنبور عسل در جهان وجود دارد که به وسیله ی 5/6 میلیون نفر زنبوردار نگهداری شده و سالانه حدود 000/202/1 تن عسل می دهند (آمار سال 1990). هرگاه تعداد متوسط زنبورهای هر جمعیت را 35000 عدد فرض کنیم. تعداد تک تک زنبورهای عسل جهان 500 برابر تعداد انسان ها می شوند.
مقدار متوسط محصول هر جمعیت در کشورهای مختلف متفاوت بوده و همیشه به سه عامل زیر بستگی دارد:
1 ـ آب و هوا: که خوبی یا بدی آن بر وجود یا از بین رفتن گل ها و شهد موجود در آن ها اثر می گذارد. نقاط خوش آب و هوا می توانند انواع گل ها را پرورش دهند و در نتیجه برای زنبورداری مساعد باشند ولی نقاط بد آب و هوا مثل اغلب بیابان ها، فاقد گل و گیاه بوده و زنبورداری در آن جا غیر ممکن است.
2 ـ نژاد زنبورها: انتخاب نژاد خوب و پر محصول، مقدار درآمد زنبوردار را بالا می برد. نژادهای بد می توانند در پرگل ترین منطقه قرار داشته باشند و با وجود این، به دلیل تنبلی و کار نکردن باعث ورشکستگی زنبوردار گردند.
3 ـ آشنایی با فنون زنبورداری: این اساس و پایه کار است و برای یاد گرفتن آن باید به کتاب ها و نوشته ها مراجعه کرد و مدتی هم نزد متخصصین فن، کارآموزی کرد.
در کشورهای اروپایی هر کندو به طور متوسط (متوسط کشور) 10 کیلو عسل می دهد. همین کندو در کشورهایی که در 2 قاره جدید یعنی امریکا و استرالیا قرار دارند بین 20 تا 40 کیلو و در نقاط پر گل تا 90 و 140 و حتی 180 کیلو بالا می رود.
در کشور روسیه و اروپای شرقی وضع طوری ترتیب داده شده که هر کارگر می تواند 100 کندو را نگهداری کند. در انگلستان و آلمان یک کارگر 200 و در استرالیا 300 و در کشورهای متحده آمریکا 1000 کندوی زنبور عسل را سرپرستی می کند. در آمریکا به علت گران بودن مزد کارگر تمام کارها مکانیکی انجام می شوند.
همان طوری که در بالا نیز ذکر شد در قاره های جدید، مقدار محصول هر جمعیت خیلی بیشتر از قاره های قدیمی است، در عوض تعداد جمعیت ها به نسبت هر کیلومتر مربع خاک در قاره های قدیمی زیادتر می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید