عسل طبیعی

نقش بره موم در کندونقش بره بوم در کندو
ارسطو (322 تا 384 قبل از میلاد) در حالی که به عنوان آموزگار اسکندر مقدونی عمل می‌کرد، به نوشتن کتابهای بزرگ خویش پیرامون اخلاقیات و فلسفه مشغول بود، زمانی هم برای نوشتن نخستین کتاب مفصل علوم طبیعی در مورد زندگی جانوران به دست آورد. این کتاب شامل منابع مختلف و مفصل درباره زندگی زنبوران عسل بود.
هدف بزرگ ارسطو این بود که از آنچه در درون کندو می‌گذرد به ویژه از نقش زنبور مادر یا زنبور ملکه، آگاهی یابد.
ارسطو دو نوع بره موم را شناسایی کرده و به درک روشنی از نقش و اهداف آنها رسیده بود. به گفته‌ی او بره موم Conosis را زنبوران عسل برای پر کردن شکاف‌ها و سوراخ‌های کندو به کار می‌برند تا جلوی ورود نور، هوا و مهاجمان بالقوه، مثل عنکبوت‌ها،‌مورچه‌ها و دیگر حشراتی که ممکن است به محیط گرم، پناهگاه و اندنوخته‌ی غذایی آنها یورش برند را بگیرند.
از سوی دیگر بره موم Mitys ماده‌ای غنی‌تر، تیره رنگ‌تر و معطرتر از موم است. این ماده برای تنگ کردن ورودی کندو و نیز در ساخت دیواره‌های حجره‌ها به کار می‌رود.
اد امیری نویسنده عرب، سال‌ها بعد بینش روشنگرانه‌ای هم در مورد چگونگی کار ارسطو به عنوان دانشمند و هم پیرامون استفاده‌های بره بوم به دست می‌دهد.
ارسطو برای مشاهده‌ی زنبور عسل در حین کار کردن، کندویی شیشه‌ای ساخت. اما زنبورها زیر بار نرفتند و فقط موقعی به کار مشغول شدند که داخل شیشه را با ماده‌آی تیره و چسبنده پوشاندند که نشانه‌ی روشنی از استفاده‌ی بره موم برای جلوگیری از ورود روشنایی به درون کندو بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید