عسل طبیعی

منشأ برّه‌موم•    منشأ برّه‌موم
ریشۀ تهیه برّه‌موم، مدت‌های طولانی بخوبی شناخته نشده بود. زنبورداران اطلاع کمی از منشأ این ماده داشته و چندان به آن اهمیت نمی‌دادند و اکثر اوقات به خاطر این که برداشتن قاب‌ها را در هنگام جمع‌آوری دچار اشکال می‌ساخت، از آن صرف نظر می‌کردند. خواص درمانی فوق‌العادۀ برّه‌موم اخیراً کشف شده و ناگهان ارزش جمع‌آوری آن را بالا برد و سؤال در مورد ریشۀ آن را برای زنبورداران مطرح ساخت. برای مدت‌های طولانی تصور می‌شد که این ماده ریشۀ داخلی داشته باشد و گفته می‌شد که برّه‌موم بر اثر اولین گوارش گردۀ گل، در نوعی سبد که بین کیسۀ عسل و رودۀ زنبور قرار داد تولید می‌شود. به این صورت که در آنجا پوستۀ بیرونی گرده که از نظر مواد معطر غنی است، از خود دانۀ گرده جدا شده و سپس مجدداً بیرون آورده می‌شود. اما امروزه این مسأله صحت ندارد. تحقیقات جدید مشخص کرده‌اند که برّه‌موم دارای ریشۀ خارجی است و ماده‌ای است که زنبور عسل آن را مانند شهد گل‌ها و شیرۀ روی برگ‌ها جمع‌آوری می‌کند.
برّه‌موم مادۀ صمغی است که توسط زنبورها از روی جوانه‌های برخی از درختان نظیر تبریزی، قان، بید، نارون، بلوط هندی، کاج صنوبر، لادن، بلوط و غیره جمع‌آوری می‌شود ولی اساساً مقدار زیادی از آن از جوانه‌های درخت تبریزی بدست می‌آید.
زنبور قطعه‌ای از رزین جوانه را به کمک آرواره‌هایش جدا می‌سازد. سپس آن را با پاهای جلویی و میانی‌اش به سبدهای ‌گردۀ گل در پاهای عقبی منتقل می‌سازد. زنبور چندین قطعه از این رزین را تا زمانی که بارش به اندازۀ کافی شود روی هم انباشته می‌سازد و سپس آنها را به کندو می‌آورد.
بالاخص زمانی که هوا خیلی سرد است، تخلیۀ بار جمع‌آوری شده کار مشکلی می‌شود. کارگرانی که مسئولیت این کار را بر عهده دارند، باید صبر کنند تا برّه‌موم در حرارت کندو کمی نرم شود تا بتوانند آن را از سبد گردۀ گل که در آن قرار دارد خارج سازند. قبل از ذخیرۀ برّه‌موم، کارگران آن را با ترشحات بزاق دهان خود که سرشار از مخمرها است آغشته می‌سازند.
هنگامی که شهد گل‌ها زیاد باشد، کارگران، برّه‌موم جمع‌آوری نمی‌کنند و همه برای جمع‌آوری شهد گل‌ها بسیج می‌شوند. در این حالت، قالب‌ها خیلی کم برّه‌موم دارند و زنبورداران بدون هیچ‌گونه اشکالی می‌توانند آنها را از کندو بیرون بیاورند.
برّه‌موم در اوایل فصل، در همان زمانی که گردۀ گل جمع‌آوری می‌شود و در آخر فصل، پس از جمع‌آوری شهد در هنگام شروع پائیز جمع می‌شود.
جمع‌آوری برّه‌موم در گرمترین ساعات روز یعنی بین 10 صبح تا 3 بعدازظهر انجام می‌گیرد. هنگامی که هوا خیلی سرد باشد، جمع‌آوری برّه‌موم به دلیل این که خشک و سخت می‌شود کاری مشکل است.
کیفیت برّه‌موم- خواص فیزیکی، شیمیایی و درمانی آن – به طور محسوسی بر حسب محل بدست آمدن آن تغییر می‌کند. از نظر درمانی همیشه از برّه‌موم‌هایی که از مناطق مختلفی بدست آمده و از نظر خواص غنی هستند، استفاده کنید. برخی از زنبورها نظیر زنبور هندی، زنبور ریز و زنبور درشت، برّه‌موم کمی تولید می‌کنند. نوعی از زنبورها نیز که قفقازی نام دارند، مقدار زیادی برّه‌موم جمع‌آوری می‌کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید