عسل طبیعی

زنبورداری در ایران سابقه دیرینه داشته و یکی از حرفه های اصیل و قدیمی ایرانی ها است. دشنه مفرغی منقّش به شکل زنبور عسل و متعلق به هشتصد سال قبل از میلاد که در لرستان به دست آمده است و اکنون در موزه شهر بروکسل نگهداری می شود ، معرف قدمت آشنایی ایرانی ها با این حشره مفید است. (شکل 1-1)
با جستجوی کلمه عسل و احتمالاً زنبور عسل در اشعار به خصوص شعرهای بسیار قدیمی می توانیم از وجود قدمت زنبور عسل در کشور بیشتر مطلع گردیم. چون اگر کلمه عسل در ادبیات ایران پیدا می شود خود به خود دلیل بر این است که زنبور هم در زمان نوشتن آن متون وجود داشته است.
هرچه این ادبیات قدیمی تر باشد نشان دهنده قدمت زنبور عسل در این کشور خواهد بود.
به عقیده اهالی خوانسار زنبورداری در آن منطقه حداقل سابقه چهارصد ساله دارد. خیلی از زنبوردار های  این منطقه چند نسل از اجدادشان را که شغلشان زنبورداری بوده است می شناسند یا با نام آنها آشنایی دارند. قسمت اعظم عسل خوانسار از گل گز تأمین می گردد که خوشبوترین و خوشمزه ترین عسل می باشد.
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به وضع زنبورداری در ایران همانطوری که امروز شاهد آن هستم توجه چندانی نشده است ولی بعد از انقلاب به صورت یک صنعت کشاورزی و اشتغال زا در آمده است.
افزایش تعداد کلنی ها , تبدیل کندوهای بومی به مدرن و افزایش سقف تولید عسل در چند ساله اخیر تحولات عظیمی در این صنعت به وجود آورده به طوری که زمینه صادرات عسل را فراهم نموده است. در صورتی که ایران قبل از سال ۱۳۵۷ جزء کشورهای وارد کننده عسل بوده و این هم یکی از برکات جمهوری اسلامی و ثمره تلاش و زحمات شبانه روزی زنبورداران عزیز کشورمان است که با حداقل امکانات حداکثر تولید را به بازار فروش عرضه نموده و ایران را از وابستگی به این محصول غذایی و حیات بخش نجات داده اند. توسعه این صنعت حمایت همه جانبه مسئولین ذیربط را می طلبد. اگر امکانات لازم در حد معقول برای زنبورداران کشور فراهم گردد نه تنها باعث ترویج زنبورداری گشته بلکه عده زیادی از جوانان کشور هم جذب بازار کار خواهند شد و دیری نخواهد گذشت که عسل تولیدی ایران که از نظر کیفیت بالا و با مشابه خارجی خود قابل رقابت است نام خود را در بازار جهانی عسل باز خواهد نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید