عسل طبیعی

این نوع مارمالاد که در آن از میوه له و خشک نشده استفاده می¬شود، زمان پخت را کاهش می¬دهد، در ضمن این نوع مارمالاد طعم را خیلی خوب حفظ کرده و سوخت خیلی کمتری مصرف می¬کند (سوخت چوب) همچنین در این غذا که مقدار قند کمتر و کیفیت بهتری نسبت به سایر روش¬های سنتی مورد استفاده هستند وجود دارد. اگرچه در اصل در تهیه¬ی این محصول از قند استفاده می¬شود؛ ولی می¬توان عسل را جایگزین آن قند کرد. تنها با جایگزینی پنج تا ده درصد عسل ملایم بجای شکر (قند) طعم مخلوط بهبود می¬یابد. افزودن عسل به محصول موجب افزایش طعم عسل می¬گردد و قیمت محصول افزایش می¬یابد. دستور تهیه مارمالاد میوه را در اصل جی.آموریجی برای اندازه¬های کم و متوسط فرایند با استفاده از میوه له شده و خشک کرده ارائه کرده است. درکتاب جیسکوپف (1984) دستورالعمل¬های بیشتری برای تهیه غذای کنسروی و نگهداری آنها می¬توانید بیابید.
مواد اولیه
میوه له شده (تازه) ده کیلوگرم، شکر و عسل (kg 4/5 شکر و kg 6/0 عسل) شش کیلوگرم آب لیمو، یعنی چهار قاشق غذاخوری به ازاء هر کیلوگرم میوه له شده (یا ده قاشق چایخوری اسید سیتریک، یعنی یک قاشق سوپ¬خوری به ازاء هر کیلوگرم میوه له شده) کلاً چهل قاشق غذاخوری برای کل مخلوط.
بهتر است در تهیه این محصول از میوه انبه خالص یا پاپایا و مغز موز به نسبت هفت به سه استفاده شود. آب میوه مورد نظر را گرفته و با نصف مقدار شکر و نصف آبلیمو ( در این مرحله هنوز عسل استفاده ندارد) مخلوط می¬کنند. سپس ماده بدست آمده به ضخامت 5/1 -1 سانتی¬متر بر روی سینی¬های ضد زنگ، آلومینیوم یا فویل آلومینیوم پهن شود، سپس روی آن نایلون کشیده شود، تا از نفوذ حشره¬ها، موش و غیر آن جلوگیری شود و داخل یک ظرف خشک کن خورشیدی قرار داده می¬شود.
اگر قند سنج نوری در دسترس باشد، خمیره میوه (میوه له شده به انضمام مواد افزوده شده) تا وقتی که حاوی حداقل 45-43 درصد قند است باید در خشک کن باقی بماند. سپس این محصول به ظرف دیگری که دارای نصف شکر و آب پرتغال است، منتقل گردد و در این موقع است که کل عسل به محلول اضافه می¬شود. خمیر را بر روی شعله ملایم گرم کرده تا به غلظت 67 درصد برسد. و عمل هم زدن باید ادامه داشته باشد.
اگر قند سنج در دسترس نباشد، خمیر میوه را درون خشک کن خورشیدی تقریباً برای هفت ساعت تابش خورشید گذاشته ( برای مثال از نه صبح تا چهار بعد از ظهر) سپس روی اجاق قرار داده تا مثل مارمالاد شود ( یا به 105 درجه سانتی¬گراد برسد).
اگر کمی قند جایگزین عسل شود، عسل را نباید به خمیر میوه خشک شده (در معرض آفتاب) اضافه کرد، چرا که خشک شدن طولانی¬تر مشکل¬تر می¬گردد. می¬توان عسل را زمانی که حرارت دادن خمیر میوه به پایان می¬رسدف اضافه کرد. در طول مدت پخت، برای حفظ ویژگی¬ها و طعم محصول، عسل را تا آنجا که ممکن است باید دیرتر اضافه کرد. مقدار رطوبت عسل مهم نیست و نسبت¬های عسل به قند می¬تواند تغییر یابد؛ اما محصول بایستی تا آنجا حرارت ببیند که به همان درصد از شکر جامد برسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید