عسل طبیعی

عسل و سلامتی روحی
عسل باعث پایین آمدن کلسترول خون و کاهش افسردگی می شود. استفاده از عسل در پایین آوردن کلسترول خون و درمان سردردهای میگرنی، اختلالات قلبی و شریانی کمک می‌کند.


مهندس زهره تابعی، کارشناس صنایع غذایی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، گفت: فرآورده‌های زنبور عسل، یک ماده آرام بخش طبیعی است که تشویش و افسردگی را کاهش می‌دهد.


وی با بیان اینکه ترکیبات کندوی زنبور عسل سرشار از آمینو اسیدها، پروتئین، گلبولین‌ها، پیتون‌ها است گفت: این مواد برای ادامه حیات ضروری است و از جمله مواد اساسی برای ساختمان سلولی می‌باشد.


این کارشناس صنایع غذایی در توضیح مزایای ماده تریپتونان موجود در عسل گفت: تریپتونان یک آمینو اسید ضروری ویک مکمل غذایی می‌باشد که یک آرام‌بخش طبیعی بوده، تشویش و افسردگی را کاهش می‌دهد و در پایین آوردن کلسترول خون و درمان سردردهای میگرنی، اختلالات قلبی و شریانی کمک می‌کند.


تابعی با اشاره به اینکه این ماده عامل ضد تشویش و نگرانی است و مانع از بروز رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود اذعان داشت:این ماده با تقلیل کربوهیدارت‌ها سبب کنترل قند خون می‌گردد و در نتیجه مانع از چاقی می‌شود.


مهندس تابعی در ادامه با تشریح مزایای لیزین دیگر ماده فعال در کندوی زنبور عسل گفت: لیزین از آمینو اسیدهای ضروری است که به فراوانی در ماهیچه وجود دارد اما بدن قادر به تولید آن نیست و باید آن را از طریق رژیم غذایی به بدن رسانید. وی گفت: لیزین در درمان تبخال موثر است و با تقلیل رشد ویروس به وسیله اصلاح و متعادل کردن مواد مغذی بر تبخال اثر می‌گذارد.


تابعی با بیان اینکه کمبود لیزین باعث خستگی، تورم چشم‌ها، تاخیر در رشد، و مشکلات کم خونی و تناسلی می‌شود خاطر نشان کرد: این ماده نقش مهمی در ساختار کلاژن‌ها دارد. و جذب روده‌ای نسبت به کلسیم را افزایش داده و خروج کلسیم از ادرار را کاهش می‌دهد.


این کارشناس صنایع غذایی با اشاره به اینکه از دیگر مزایای لیزین پیشگیری و درمان پوکی استخوان، التیام استخوان‌های صدمه دیده است افزود: کمک به قابلیت ارتجاعی و سلامت پوست، ساخت ماهیچه‌ و بافت همبند، و همچنین جلوگیری یا کاهش شدت تبخالهای تناسلی از دیگر ویژگی های مواد موجود در عسل می باشند.


وی درخصوص میتونین یکی از آمینو اسیدهای موجود در کندوی زنبور عسل گفت: میتونین نقش کلیدی درتنظیم اسید فولیک بدن دارد

زیرا میتونین با شرکت در واکنش‌های آنزیمی موجب پایین آوردن سطح هیستامین بدن می‌شود و باعث بهبود افسردگی، آلرژی، آسم و صدمات ناشی از پرتوها می شود.


تابعی با بیان اینکه میتونین باعث تقلیل افسردگی ناشی از اعتیاد به هروئین، و داروهای مسکن و خواب آور شود افزود: میتونین رادیکال‌های آزاد را غیر فعال کرده و با ساخت پروتئین، بافت سلولی را تغییر می دهد.


این کارشناس صنایع غذایی با اشاره به اینکه این ماده، از ریزش مو جلوگیری به رشد و سلامت آن کمک می‌کند اظهار داشت: میتونین، جراحات ناشی از صدمات سوختگی یا جراحی را التیام می دهد و بدن را در برابر اثرات نامطلوب ناشی از مصرف الکل، سیگار و سیار مواد شیمیایی مصون می‌دارد.


وی خاطر با بیان اینکه ماده سیتئین موجود در عسل می‌تواند باعث افزایش رشد، تراکم و قطر مو شود اظهار داشت: این ماده می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل نمایند و بدن را برابر پرتوها،و آلودگی‌ها محافظت نماید .


مهندس تابعی درخصوص هیستیدین موجود کندوی زنبور عسل گفت: هیستیدین دارای خواص ضد التهاب است و تنها آمینو اسیدی است که در خون مبتلایان به ورم مفاصل کمتر وجود دارد و می تواند باعث افزایش التیام زخم و در رشد و ترمیم بافت ضروری است.


این کارشناس صنایع غذایی افزود: این ماده عامل مهمی در سلامت گلبول‌های قرمز خون است و کمبود آن باعث کاهش هموگلوبین و هموتوکریت خون و همچنین ابتلا به کم خونی می شود.


این کارشناس صنایع غذایی در خصوص سایر مواد موجود در کندوی زنبور عسل گفت: گلوتامین نقش کلیدی در سوخت و ساز سلولی دارد، انرژی بدن را افزایش داده و باعث تقویت حافظه و تمرکز می شود، این ماده میزان قند خون را تثبیت کرده و رغبت به الکل را کاهش می‌دهد.


مهندس تابعی با توضیح عملکرد و مزایای تیروزین موجود در کندوی زنبور عسل گفت: تیروزین با تاثیر بر مغز می‌تواند با افسردگی مبارزه کرده و قادر است میزان هورمون تیروئید و آدرنالین را تغییر دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید