عسل طبیعی

طرز گرفتن و نگهداری بچه های طبیعی
برای گرفتن بچه، یک کندوی سالم و خالی و بدون قاب و شان را زیر شاخه ای که بچه آویزان شده می گیرند. کندو را طوری زیرش نگاه می دارند که همه ی زنبورها داخل آن قرار گیرند، آن گاه با دست یک ضربه ی محکم به شاخه وارد می کنند تا همه ی زنبورها فقط با همان یک ضربه داخل آن برزیند. لازم نیست که به دنبال ملکه داخل کندو را جستجو کرد. بلکه بهتر است به سرعت سر کندو را گذاشته، حدود یک ساعت زیر همان درخت باقی بماند تا زنبورهایی که در اثر ضربه ی وارد شده به شاخه در هوا متفرق شده اند به داخل کندو بروند. پس از یک ساعت اگر ملکه داخل کندو باشد همه ی زنبورها در داخل کندو جمع خواهند شد و هرگاه در خارج کندو باشد، زنبورها در این مدت کندو را ترک کرده و در اطراف ملکه (مثلاً باز هم روی همان شاخی ی قبلی یا شاخه ای دیگر در نزدیکی آن) جمع می شوند که دوباره مثل بار اول با گرفتن کندوی خالی زیر بچه و وارد کردن ضربه ای محکم به شاخ ی درخت، آن ها را به داخل کندو می ریزند و یک ساعت دیگر کندو را زیر همان درخت می گذارند،آن گاه کندو را به محلی که قرار است همیشه در آن جا باشد برده و با سرعت یکی دو شان خالی بافته شده و چند عدد دیواره داخلش آویزان می کنند تا زنبورها مشغول بافتن آن گردند. بچه های طبیعی همیشه استعداد زیادی برای موم بافی دارند. زنبوردار می تواند از این استعداد استفاده کرده، پس از گرفتن شان، تعدادی دیواره داخل کندو آویزان کند تا زنبورها آن ها را ببافند. مدتی را که بچه ها استعداد موم بافی از خود نشان می دهند یک هفته ی اول پس از گرفتن شان می باشد.
بعضی از مواقع پس از ریختن بچه در داخل کندو و با وجودی که ملکه در داخل کندو به چشم دیده می شود، باز هم زنبورها  همراه ملکه، کندو را ترک و به اصطلاح فرار می کنند.
هرگاه چندین بار چنین اتفاقی افتاد با گذاشتن یک شان پر از لارو سرباز داخل کندو می توان آن ها را وادار به فعالیت کرد تا از فرار منصرف شوند و به این طریق آن ها را ترمز داد.
موضوع خیلی مهم دیگر آن که پس از گرفتن بچه های طبیعی در سه روز اول به هیچ وجه و تحت هیچ عنوانی نباید به آن عسل یا هر نوع شیرینی (مثلاً شربت یا خمیر شیرین) داد. زیرا زنبورها هنگام بچه دادن و قبل از خروج از کندو تمام عسل دانشان با عسل پر می کنند. این عسل برای تغذیه 3 روز آن ها کاملاً کافی است. در چنین وضعی زنبورها از عسل نفرت دارند. اگر در کندوی تازه اشان عسل گذاشته شود. اغلب آن مکان را ترک می کنند. این خطا متاسفانه تا امروز در ایران رایج است.
در آخر روز سومباید کمی عسل را با آب ولرم به نسبت یک کیلو عسل و یک لیتر آب مخلوط و در اختیارشان در داخل کندو گذاشت.

دیدگاه‌ها  

0 #1 محمد محدی 1396-04-15 13:03
ممنون از وبلاگ خوبتون خیلی اموزنده بودتشکر میکنم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید