عسل طبیعی

•    درمان بیماری‌ها به کمک ژل رویال
رایج‌ترین شکلی که می‌توان ژل رویال را مشاهده کرد، مخلوط عسل با این ماده است. بهترین طریقه نگهداری ژل رویال، مخلوط کردن آن با عسل به محض برداشت آن است که در اندازه‌های 3 گرم ژل در 125 گرم عسل بکار می‌رود. همچنین می‌توان عسل‌هایی را که دارای 1، 2 یا 4 گرم ژل رویال هستند نیز یافت که البته استفاده از آنها زیاد گسترده نیست.
عسل مخلوط با ژل رویال حدود 18 ماه قابل نگهداری است. البته به شرطی که پس از قرار دادن آن در ظرف شیشه‌ای، آن را در یک قوطی تیره قرار دهند و حرارت بیش از حدی به آن نرسد. برای حفظ خواص و عناصر فعال ژل رویال، رعایت این اصول برای ذخیره‌سازی آن ضروری است.
توصیه می‌شود دو دورۀ درمانی در سال، یکی در پائیز و دیگری در بهار که مدت هر یک 21 روز باشد انجام دهید. برای هر دورۀ درمان، ضروری است که دو ظرف 125 گرمی عسل مصرف شود (یعنی در مجموع، 6 گرم ژل رویال) مصرف هر روز صبح یک قاشق مرباخوری عسل همراه با ژل رویال به صورت ناشتا که باید آن را زیر زبان قرار داد تا با بزاق مخلوط شود، بهترین روش مصرف آن است.
مصرف زیر زبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعالۀ آن را بدون دخالت شیره‌های معده که این کار را فقط کند ساخته و مختل می‌کنند، فراهم می‌سازد. مصرف هر ظرف 125 گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد. بنابراین، در هر دورۀ درمانی ضرورتاً باید دو ظرف 125 گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیر کمتری (2 گرم یا حتی 1 گرم برای کودکان کم سن در 125 گرم عسل) استفاده می‌شود.
اگر به ژل رویالی که مقدار آن 1 یا 2 گرم در 125 گرم عسل است دسترسی ندارید، همان شکل معمول را که 3 گرم است تهیه کرده و در عوض مقدار مصرف روزانه را (تا 1 یا 2 قاشق چای‌خوری) کاهش دهید. اگر احساس می‌کنید که نیاز به درمان قویتری دارید، می‌توانید از عسل‌هایی که دارای 4 گرم ژل هستند و یا از سه ظرف 125 گرمی که مقدار کل ژل رویال مصرف شده را به 9 گرم (بجای 6 گرم) می‌رساند استفاده کنید.
اگر می‌توانید ژل رویال خالص را مستقیماً از زنبوردار تهیه کنید، هر روز صبح به اندازۀ یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت 3 هفته انجام دهید. ولی باز هم توصیه می‌کنیم که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می‌رود باشید. تنها یک زنبوردار می‌تواند ژل رویال خالصی را که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شما بدهد.
مدتی است که در بازار ژل رویال آبگیری شده در خلاء و در دمای پائین عرضه می‌شود. این ژل رویال را در هنگام مصرف مجدداً با عسل مخلوط می‌کنند، تا فعال شود. ظاهراً این شیوۀ حفظ و نگهداری، همۀ عناصر فعال ژل رویال را حفظ نمی‌کند زیرا اگر ژلی را که به این طریق خشک شده مجدداً با آب مخلوط کرده و به ملکه بدهیم، از خوردن آن امتناع می‌کند. این روش، تنها در رابطه با ژل خاصی که در شرایط نامناسبی نگهداری شده سودمند می‌باشد. ولی به هر حال، ارزش عسل همراه با ژل را ندارد.
انواع تجارتی مختلف دیگری نیز نظیر آمپول‌ها، قرص‌ها و غیره وجود دارد که هر یک از تولیدکنندگان آنها، دلایل خاصی در رابطه با کیفیت آنها دارند. چون اسرار آزمایشگاه‌ها را در این مورد نمی‌دانیم، نمی‌توان روی ارزش بهداشتی و درمانی آنها نظری ارائه داد. اما بهتر است آن را در همان آمپول‌های مطرح شده نگهداری کنیم. البته به شرطی که به طرز صحیحی اندازه‌گیری شده باشد. برعکس، در مورد قرص‌ها و کپسول‌هایی که دارای ژل رویال پودر شده هستند، نظر مساعدی ارائه نشده است و بیش از همه، تولید طبیعی را در صورت امکان تهیه ارجحیت دارد و این نظر در مورد تمام موادی که مصرف می‌کنیم و بویژه محصولاتی که با سلامتی و بهداشت فردی و عمومی در ارتباط هستند، صدق می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید