عسل طبیعی

درمان بیماری‌های چشم با عسلدرمان بیماری‌های چشم با عسل
فراعنۀ مصر، عسل را درمانی برای بیماری‌های چشم شناخته‌اند. آنها از عسل برای درمان کدورت و تیرگی قرنیه استفاده می‌کردند. هندی‌ها عسل سدر را به عنوان سرمه‌ی چشم برای کم‌سویی چشم و بینایی می‌شناخته‌اند. المقریزی می‌گوید: «عوف بن مالک اشجعی از صحابی‌های معروف برای سرمۀ چشم و درمان همۀ بیماری‌ها از عسل استفاده می‌کرد.»
در سال‌های اخیر عسل ارزش خود را در درمان بیماری‌های چشم از دست نداده است. زیرا متخصصین معروف جهان هنوز استفاده از عسل را در آسیب و اختلالات شدید چشمی توصیه کرده و به نتایج مثبت درمانی آن اشاره می‌کنند. از این رو در سوخومیِ قفقاز، میخائیلیوف التهاب‌های پلک‌های چشم و ترشحات چرکی قرنیه را با محلول‌های عسل اوکالیپتوس درمان می‌کرد. همچنین پولوتنیوف (در انستیتو پزشکی مسکو) ثابت کرده است که عسل اکالیپتوس برای درمان التهاب و عفونت‌های قرنیه چشم مفید می‌باشد، و خود در کاربرد آن نتایج درخشانی بدست آورده است.
    در بیمارستان أودیسا دکتر أوسالکو در زمینۀ جایگزینی عسل برای رقیق کردن دارو به جای پماد سولفیدین 3% و وازلین مطالعاتی انجام داده است. عسل در درمان عفونت‌های قرنیه چشم که به کندی التیام می‌یابند سریعتر عمل نموده است. پژوهشگران نیز آن را گامی بزرگ در راستای بهبود سیر عادی بیماری دانسته‌اند. عسل در درمان التهاب مزمن قرنیه نتایج مثبتی در جهت بهبود از خود نشان داده است. خانمی که از التهاب مزمن قرنیه رنج می‌برد، التهاب او بعد از 16 روز استفاده از محلول‌های عسلی کاهش یافت و بینایی او بعد از این که 4/10 رسیده بود، با استفاده از محلول عسلی توانست خوب ببیند.
    استفاده از محلول‌های عسل ترشحات قرنیۀ ملتهب را کم کرده و کیفیت بینایی را بهبود می‌بخشد. نتایج در درمان آسیب‌های قرنیه با منشأ تراخمی بسیار خوب گزارش شده است. مطالعات أوسالکو که روی 135 بیمار سوختگی‌های چشم (ناشی از آهک) انجام گرفت، فایده عسل را نیز نشان داده است. خلاصۀ مطالعات او به این شرح است: «عسل نقشی بسیار مؤثر در درمان التهاب‌های قرنیه چشم دارد. همچنین در سوختگی‌های چشم چه به طور مستقیم و یا به عنوان داروی جایگزین مورد استفاده قرار گرفته است. او شدیداً توصیه می‌کند که در استفاده از عسل به عنوان مرهم آن را نجوشانید. زیرا آنزیم‌ها و ویتامین‌های آن که رمز درمان عسل در آنها نهفته است، از بین می‌رود. أوسالکو هشدار داده است برخی از بیماران هنگامی که با عسل درمان می‌شوند ممکن است دچار واکنش‌های موضعی از قبیل قرمزی ملتحمۀ چشم، اشک و خارش شوند. ولی این گونه عوارض، گذرا است و زود از بین می‌روند و مانع درمان نخواهد شد. او تأکید دارد که باید تمام مراکز چشم پزشکی دریچه‌ای را به سوی استفاده از محلول‌های عسل طبیعی را در درمان بیماری چشم بگشایند.
    در مرکز پزشکی لفوف، خانم أ.ماکوخینا سوختگی‌های چشم را با عسل مداوا کرد. او از عسل به عنوان مرهمی که جایگزین مرهم البوسید سدیم یا قطرۀ (15%) آن گردید، استفاده شد و توصیه نمود، از مرهم عسلی در شبانه‌روز یک بار روی موضع التهاب گذاشته شود. روز اول هر سی دقیقه، روز دوم یک بار هر ساعت سپس هر دو ساعت یک بار تا زمانی که التهاب بهبود یابد. او می‌گوید: با این روش توانسته است 66 بیمار (88 مورد چشم) ناشی از حالت سوختگی‌های مشاغل را درمان کند. روز اول آثار بهبودی در 59 بیمار دیده شد. دردها آرامتر شدند و قرنیه شفافیت بیشتر یافته و خون در جای آسیب دیده جریان یافت. و در 63 مورد چشم، شفافیت کامل قرنیه بیشتر شده است. در 15 بیمار وضعیت بهبودی دیده می‌شد، اما فقط 6 مورد کدری و تیرگی تام قرنیه باقی مانده‌اند.
    ن. مالانووا ثابت کرد اگر عسل به طور مستقیم روی قرنیه‌های ملتهب یا به عنوان مرهم به جای مرهم جیوه زرد مایع تجویز شود، به مراتب نقشی مؤثر در درمان التهاب‌های سخت شدید قرنیه، ملتحمه و صلبیۀ چشم خواهد داشت.
    أ.بیلتوکووا 40 بیمار را که التهاب قرنیه داشتند با عسل درمان کرد. برخی از این بیماران مبتلا به التهاب قرنیه اختلالات تغذیه‌ای و برخی دیگر از ترشحات عفونی قرنیه شکایت داشتند. او نتایج جالبی به دست آورد هنگامی که، وی عسل با دیونین و عسل با روغن کبد ماهی را (روزی 4 بار) یا این که قطره و مرهم عسل با البوسید سدیم (روزی 6 بار) را روی قرنیۀ ملتهب می‌گذاشت نتایج درخشانی بدست می‌آورد. در موارد التهاب مزمن آبریزش قرنیه، از محلول عسل (5%) همراه با شوک الکتریکی استفاده می‌کرد. این شیوۀ درمان سبب شد که شفافیت قرنیه و بینایی بیماران به طور چشمگیری افزایش یابد. بیلتوکووا معتقد است که: عسل نه تنها درمانگر بیماری‌های موضعی است، بلکه مادۀ مفید و مؤثر نشاط آور در سوخت و ساز و ترمیم سلولی در بافت‌های قرنیۀ چشم به شمار می‌رود.
    در انستیتو مرکز پزشکی اومسک، ماکسیمنکو و دستیارش اتلر آزمایش‌هایی دربارۀ تأثیر عسل روی سوختگی‌های چشم و خونریزی‌های داخلی و عوارض جانبی آن انجام داده‌اند. ماکسیمنکو معتقد است: عسل مانع پیدایی عوارض عفونی است که عاملی مهم در تشدید آسیب سوختگی‌ها به شمار می‌رود. مجموعۀ قندها، آنزیم‌ها و ویتامین‌ها و عناصر ریز میکروسکوپی که عسل سرشار از آنها است عواملی هستند که در تجدید فرآیندهای سوخت و ساز و برگشت آن به حالت طبیعی بسیار مؤثرند.
    ماکسیمنکو و بالوتینا مقاله‌ای دربارۀ درمان ضعف بینایی کودکان با عسل منتشر کرده‌اند. هر روز محلول عسلی (80 – 40 گرم) را پشت پلک‌های پائینی کودکان بیمار می‌گذاشتند (3 بار در روز ) یا این که محلول‌های دیگر عسل (20%) با شوک الکتریکی (40 -20 جلسه) همراه می‌کردند، زیرا این روش درمانی، جریان گردش خون را بیشتر می‌کند. هر دو محقق تأکید داشتند که کودکان بیمار از قدرت بینایی خود احساس بهبودی کردند. ده روز بعد از آغاز درمان، دیگر، کودکان بیمار، از خستگی چشم بعد از مطالعه کتاب شکایتی نداشتند. با پایان دورۀ درمان (4-2 ماه) قدرت بینایی آنها به نسبت  بهبود (1 تا 2)/10 یافت.
    در بیمارستان دانشگاه منصوره، دکتر ع. الخطیب برخی موارد بیماری التهاب ملتحمه، التهاب خشک شدن پلک‌ها، و کم‌سویی پردۀ سایه‌دار روی قرنیه را با عسل درمان کرده که نتایج آن چشمگیر بوده است.
    اخیراً نیز، ف.ماکسیمنکو و بالوتینا 76 نفر را که از بیماری اختلال و گردش خون در شبکیۀ چشم رنج می‌بردند و در برخی از آنها با کدری و تیرگی زجاجیه چشم همراه بود، با گذاشتن فقط محلول عسل (4-3 بار در روز) درمان کرده‌اند. همچنین این درمان همراه با شوک الکتریکی و به وسیلۀ دو قطب منفی و مثبت (40-20 جلسه، هر جلسه 7 دقیقه) در مورد چشم بیمار بود. به ورید برخی بیماران محلول‌های عسل را تزریق کرده‌اند، اما دو محقق اعتراف کرده‌اند که تأثیر مثبتی در روند بهبود بیماران نداشته است ولی مشاهده شد که حال عمومی بیماران بهبود یافت، گردش خون در عمق چشم آنها بهتر و ترشحات خونی قطع گردید که پیامد آن قدرت بینایی بهتر آنها بود.

دیدگاه‌ها  

+4 #1 اسرین محمدی 1394-06-22 08:55
باسلام واقعا ممنون از سایت خوبتون فقط ی سوال دارم خونواده ما ارثی همگی چشمشون ضعیفه نزدیکه اگه راهی برای خوب شدنش پیدا شد ممنون میشم که به ایمیلم بفرستی مدیون خوبیتون میشیم
نقل قول کردن
0 #2 sara 1396-09-13 18:06
ممنون، مطلب بسیار مفیدی بود
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید