عسل طبیعی

•    درمان بیماری‌های دهان با عسل
از زمان‌های قدیم، کلافدی گالن به خواص و منافع عسل برای درمان زخم‌های بافت مخاطی از جمله دهان اشاره کرده است. اُوُسان در دایرة المعارف خود (1838 م) دربارۀ درمان التهاب و عفونت چرکی دهان با عسل مطالبی نوشته است. از سوی دیگر، فرهنگ پزشکی (1961 م) نسخه‌ای برای درمان التهاب دهان، جوش‌ها و آفت دهانی به شرح ذیل تجویز کرده است: (عسل – 8، بوراکس – 1، گلیسیرین 5/0) اما فرهنگ پزشکی پیشنهاد داده است، که آفت‌ها و جوش‌های دهانی را با عسل درمان کنند. به دنبال آن یک پزشک هندی به نام سینگ بر مسواک زدن دندان‌ها با محلولی از عسل و پودر زغال طبی (قرص کربن طبی که به صورت پودر شود) تأکید کرده است که دندان‌ها را مانند برف سفید می‌کند.
•    از سوی دیگر، ل.فیدجس شیوه‌ای برای درمان مبتلایان به زخم‌ها، جوش‌های دهان ابداع کرده است. او مادۀ عسلی را (روزانه 4-3 بار) به مدت 5 دقیقه روی محل التهاب‌ها می‌مالید. مؤسسۀ بین‌المللی زنبورداران برای درمان سرطان ابتدایی (قبل از عمل جراحی) معجونی از عسل و گردۀ گل‌ها (نان زنبورها) که با موم عسل آمیخته شده را، توصیه نموده است. همچنین تأکید می‌شود که عسل، اثرات سمّی پرتودرمانی و نیز آثار زیانبار مواد رادیو اکتیو را از دهان و حنجره می‌زداید. دکتر ظافر العطار معتقد است: چون عسل ماده‌ای ضدعفونی‌کننده و مؤثر در درمان سینوس‌هایی که نیاز به مواد باکتریوساید (میکروب‌کش) دارند، می‌باشد، بنابراین میکروب‌کُشی قوی می‌باشد. زیرا عسل هیچ آسیبی به سینوس‌های دهانی نمی‌رساند. البته او اضافه می‌کند که این خاصیت میکروب‌کشی فقط در عسل دیده می‌شود.

 

گاهی اوقات دهان دچار التهاباتی می‌شود که فضای دهان و زبان را فرا می‌گیرد. برای درمان این گونه التهابات توصیه می‌شود: یک قاشق عسل طبیعی را در یک لیوان کوچک آب گرم مخلوط کنید. محلول به دست آمده را هر روز سه بار در دهان گردانده، غرغره کنید.
برای درمان ورم دهان و زبان نگه داشتن یک قاشق غذاخوری عسل با چند قطره اسانس گیاه اسطوخودوس در دهان باعث تسکین درد می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید