عسل طبیعی

•    درمان آسیب‌های بینی، گوش و حنجره با عسل
•    استفاده از بخورهای درمانی عسلی به زمان‌های دور بر می‌گردد. که نتایج جالبی دربارۀ درمان بیماری‌های مجاری فوقانی تنفسی داشت. کیزل اشتاین افرادی را که به آسیب‌ها و اختلالات مجاری تنفسی مبتلا بودند، با بخورهای عسلی درمان می‌کرد. او از محلول‌های عسلی آبی (10%) که در دستگاه‌های معمولی بخور گذاشته، استفاده کرده است. طبق این شیوۀ درمانی، ذرات نمناک عسل بعد از عبور از مخاط بینی و بافت پوششی حنجره به کیسه‌های هوایی ریه می‌رسد و از آنجا به خون می‌رود. در آنجا به وسیلۀ فعالیت و تأثیراتی که دارد اثر ضدعفونی خود را بر عفونت‌ها می‌گذارند.
•    بورکشیان و ی.پایان در درمان بیماری التهاب مزمن بینی و حنجره و التهاب عفونی بینی از محلول بخار عسلی (30-20%) که برای (7-5) جلسه تنظیم شده بود، استفاده کرده است. در این شیوۀ درمان جدارۀ مخاطی، مرطوب و پوسته‌ها از بین می‌روند. همچنین توانست التهاب‌های مزمن سینوس‌ها و چرک گوش میانی را با شستشوی آنها با محلول‌های عسلی با موفقیت درمان کند.
•    همچنین، دوروشنکو التهاب حاد و مزمن بینی را با آغشته نمودن پنبه به محلول عسلی (40%) یا ریختن قطره‌ای از محلول تازه‌ی 20% با پتروکائین 2% و دیمدرول 1% درمان کند. همچنین التهاب حاد و مزمن سینوس‌ها را با بخار محلول عسلی 30% یا با شوک الکتریکی، درمان کرده است. در روند درمان التهاب‌های حاد و مزمن سینوسی از مرهم عسل (5/7 عسل صاف، 5/7 عسل موم‌دار، بنزوکائین 2، وازلین 10 لانولین 25) استفاده نموده است. درصد بهبود بیماران بسیار زیاد بود. اما در مورد بیماران مبتلا به التهاب حاد یا مزمن حنجره، آنها را با بخار عسل، مالیدن جای التهاب با عسل و خوردن عسل از راه دهان درمان نمود. با همین شیوه، التهاب حاد و مزمن حنجره را نیز درمان کرده است. ولی او در موارد التهاب مزمن شدید حنجره، هیدروکورتیزون و شیموتریپسین را به محلول بخار اضافه نمود.
•    از سوی دیگر، دکتر گرهارد ریدل التهاب خشک و مزمن بینی و همچنین التهاب خشک و عفونی حنجره را با تزریق موضعی پروکوپین عسلی درمان کرد. در این شیوه درمان، محلول به مقدار (1 سی سی) در قسمت بدنه حنجره و زیر جدارۀ  مخاطی حنجره تزریق می‌شد. او در تزریق اول، بهبود عارضۀ تراوش خون را مشاهده کرد. اما بعد از تزریق دوم، جدارۀ مخاطی را سالم دیده است. به دنبال آن، عدۀ کمی از بیماران به تزریق سوم نیاز پیدا کردند. در موارد التهاب‌های بینی در زیر مخاط پره میان دو سوراخ بینی که بینی را پوشش می‌دهد، تزریق‌های خود را انجام داد. درمان به بیش از (4-3) بار تزریق نیازی نداشته است. در التهاب عفونی بینی درمان کامل حاصل نشد اما بهبود حال بیمار مشاهده گردید.
•    اوخوتسکی شستشو یا غرغرۀ بینی مبتلا به التهاب عفونی با محلول‌های عسلی را تجویز می‌نماید. در این روش درمانی باید از محلول‌های عسلی گرم استفاده شود (یک قاشق غذاخوری با یک فنجان آب). از سوی دیگر، تونزلی توصیه می‌کند بیماران مبتلا به التهاب حاد سینوس‌ها را باید وادار نمود تا قرص‌های موم‌دار عسلی را برای 15 دقیقه در دهان خود بجوند. این عمل باید روزی (6-4) بار تکرار شود. در این روش درمانی، التهاب‌های حاد در عرض یک الی دو روز بهبودی حاصل می‌کنند. دردها کم و مجرای بینی تدریجاً باز می‌گردد. این درمان به یک هفته تداوم و پیگیری نیاز دارد.
•    شانتروف التهاب مزمن سینوس‌های فکی را با تزریق محلول عسل داخل سینوس‌ها هر دو تا سه روز یک مرتبه درمان نمود. قبل از تزریق این محلول، دهان را با سرم‌های فیزیولوژی شستشو داده است یا با شوک الکتریکی همراه با (20%-10%) محلول‌های عسلی را از راه جدارۀ مخاطی وارد بینی می‌نمود. در 10 جلسه‌ای که برای این برنامه درمانی اجرا شد، زمان شوک الکتریکی در طول روز 20 دقیقه بود.
نتایج درمان: 76% از بیماران بهبود یافتند همچنین نتایج دوره‌ای آن نیز مثبت بود. عسل با محتویات خود که شامل ضدباکتری‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها و ویتامین‌ها و عناصری که با میکروسکوپ دیده می‌شود، قدرت آن را دارد که التهاب‌ها را درمان کند. بنابراین برای درمان التهاب حاد و مزمن سینوس‌ها استفاده روزانه از عسل را که بهترین شیوۀ موفق و بسیار ساده است، توصیه می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید