عسل طبیعی

درمان آسم و تنگی‌نفس•    درمان آسم و تنگی‌نفس
آسم عارضه‌ای است که در آن به طور ناگهانی مجاری تنفسی کوچک ریه‌ها باریک می‌گردند. «آسم» به عنوان یک اختلال التهابی مزمن مجاری هوایی است که بر اثر مواد آلرژی‌زا سایر عواملی که باعث افزایش تحریک‌پذیری مجاری هوایی و در نتیجه تنگ شدن آن‌ها می‌شود، تعریف می‌گردد. این تنگ شدن ناگهانی مجاری هوایی ممکن است به علت واکنش‌های آلرژیک، تغییر در آب و هوا، ابتلا به عفونت‌های ویروسی، سرماخوردگی، هیجانات و استرس‌ها، تمرین‌های ورزشی یا سایر عوامل ناشناخته پیش بیاید. چیزی حدود یک تا سه درصد از مردم دچار «بیماری آسم» هستند. این بیماری در میان جوانان بیشتر دیده می‌شود. علایم و نشانه‌های «آسم» عبارتند از: ایجاد ناگهانی ویزینگ (بازدم مشکل و صدادار)، فشار و گرفتگی در سینه، سرفه‌های خشک یا خلط دار یا در بعضی مواقع درد در قفسه‌ی سینه که با تنفس بدتر می‌شود. افرادی که به ماده‌ی خاصی آلرژی دارند می‌توانند با مراجعه به کلینیک‌های آلرژی و کشف ماده‌ای که به آن حساسیت دارند، حساسیت‌زدایی شوند. برای درمان حملات حاد «آسم»، از داروهای گشادکننده‌ی برونش مثل اسپری «سالبوتامول» استفاده می‌شود. در مواردی که «آسمِ» شدید وجود دارد و به داروهای گشادکننده‌ی برونش به خوبی پاسخ داده نمی‌شود، از تزریق داخل وریدی کورتون‌ها مثل هیدروکورتیزون استفاده می‌شود.
در درمان آسم مزمن از داروهای استنشاقی کورتون‌دار مثل «اسپری بکلومتازون» استفاده می‌شود تا از التهاب مجاری تنفسی بکاهد. هم‌چنین سالیان درازی است که از «تئوفیلین» در درمان «آسم» استفاده می‌شود. این دارو به خصوص در کاهش علایم آسم شبانه بسیار مؤثر است. اما مقادیر زیاد آن باعث مسمومیت می‌شود. افرادی که دچار «آسم» آلرژیک بوده و یا «آسم» آن‌ها با انجام ورزش بدتر می‌شود، می‌توانند از داروهای نسبتاً جدید اسپری «کرومولین سدیم» استفاده کنند.
افراد مبتلا به آسم باید از سیگار کشیدن و محیط‌های آلوده پرهیز کنند. هم‌چنین تغییر ناگهانی در درجه‌ی حرارت و رطوبت محیط می‌تواند از جمله عوامل تحریک‌کننده برای بروز حمله‌ی ناگهانی «آسم» باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید