عسل طبیعی

دانستنی های کندوی زنبور عسل
کندو را باید جای گذارد که هنگام پرواز،زنبوران به سر و صورت مردم نخورند  یعنی یا بر بلندی حد اکثر  دو متری باشد یا دو طرفشان طوری باشد که به بالا بیایند و  پرواز کنند یا در فاصله ای از دیوار باغ باشند که هنگام بیرون رفتن از باغ صاحب زنبور ،ارتفاع گرفته باشند .
کندو باید جای باشد که باد  و طوفان واردش نشود بلکه اگر سوراخش به طرف شرق یا جنوب باشد که افتاب در ان بتابد نیکوست .
زنبوران ممکن است به بیماری های :اسهال ناخشی های روده و جرب زنبور مبتلا شوند .صاحب زنبور اگر  دید کنار سوراخ یا دیوار کندو چندین زنبور مرده است باید بداند که از سرما مرده اند ولی اگر تعدادی زنبوران در وسط کندو افتاده اند و  تعدادی هم هستند که نمی توانند پرواز کنند و  عده ای  هم خارج شده بر زمین نشسته و قدرت پرواز ندارند  باید ان کندو را با دود گوگرد از بین برد تا به کندو های دیگر سرایت ننمایند .
هرچه جمعیت کیشتر  باشد نسبت برداشت عسل در زمستان کمتر است زیرا جمعیت ،آنان را گرم می کند و کالری غذائی کمتری لازم دارند .
کسانی که می خواهند  عسل بیشتر و بهتری  بردارند اگر در نقاط گرم و معتدل اند بلا فاصله پس از بهار کندو را به سردسیر می برند و  سرد سیری ها به گرم سیر ولی همیشه باید فاصله ی دو نقطه بیشتر از هفت کیلومتر باشد و در غیر این صورت بسیاری زنبوران به جای اول بر می گردند و تلف می شوند .
کندو را نباید ناگهان در جای پر از گل گذارد زیرا ناگهان زنبوران بدون بررسی محیط به سر و کله ی گل ها می ریزند و  برای مراجعت راه گم می کنند از این رو بهتر است اوایل گل دهی منطقه، کندو را به انجا برده تا آشنائی تدریجی و بهتری به عمل اید. کندو را باید غروب بست و هرچه سوراخ دارد گرفت و عسلش را خالی نمود  و اگر لق لق می کند ان را سفت کرد و در محل جدید هم صبح زود ان را گذارد ( البته یک نقطه ی کندو باید توسط تور گرفته شود تا نفس کشی باشد ) بیماری های نوزادان زنبور عسل به دو دسته ی قارچی و باکتری تقسیم می شود.
موش ، انواعی ازنبورها  ، برخی شب پرها ، سوسکی مخصوص و مورچه از دشمنان زنبوران عسل هستند .
ملکه در هر سوراخ از 3 تا 7 و حتی 24 تخم می گذارد وگاهی ملکه می تواند روزانه سه هزار تخم و در سال در حدود یکصد و پنجاه هزار تخم بگذارد که طول هر یک ان ها 3/1-5/1 میلیمتر است .
وزن هر هزار و پانصد تخم برابر وزن ملکه است و اگر روزانه سه هزار تخم بگذارد  دو برابر وزن خودش تخم گذاشته و این از عجایب افرینش خداوند بدیع است .
سوراخ های کوچکتر از پنج میلیمتر کندو را زنبوران به وسیله ی عسل و بزرگتر را با موم مسدود می سازند. خانه سازی زنبوران بیشتر در شب انجام می گیرد .
هر زنبور روزانه روی چند  گل می نشیند و روزانه به هر طور متوسط  ده مرتبه پرواز می کند و با این محاسبه با پرواز نزدیک به چهار هزار کار گر روزانه در حدود سیصد میلیون (/000/000/300 ) تلقیح یا گرده افشانی می گردد و این امر به خصوص در باغات گلابی و سیب اهمیت فراوانی دارد (در زراعت صیفی مانند خربزه ، طالبی ، گرمک ، هندوانه ، خیار و کدو نیز زنبور عسل رل مهمی دارد ).
زنبور عسل اگر بخواهد یک کیلو عسل از گل شبدر به دست اورد باید روی بیست میلیون گل شبدر بنشیند  ولی از اقاقیا دو میلیون و از اسپرس پنج میلیون و 180 هزار مرتبه کیسه ی عسل خود را خالی و پر می کند .موم نباید در ظرف های مسی یا اهنی ریخته شود زیرا رنگ زرد موم خاکستری  می شود .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید