عسل طبیعی

خواص درمانی گرده
گرده برای درمان پروستات
بعضی از محققین معتقدند گرده برای سلامتی غدد پروستات مؤثر است. آزمایش‌ها نشان داده است که افرادی که پروستات دارند دارای مقدار کمی نمک معدنی روی می‌باشند. اما گرده دارای مقادیر قابل توجهی روی است زیرا برای رشد لوله گرده احتیاج به این عنصر دارد و ممکن است این مسأله دلیل تأثیر مثبت گرده بر تورم پروستات باشد. آلن کیلاس فرانسوی در سال 1959 مصرف گرده را به عنوان داروی جلوگیری‌کننده‌ی از تورم پروستات پیشنهاد کرد. بر اساس بیستمین کنگره‌ی بین‌المللی پرورش زنبور عسل در بخارست در سال 1965، سه مرد از هر ده مرد فرانسوی به بیماری پروستات مبتلا بودند که در اکثر موارد نیاز به جراحی داشتند آلن کیلاس مصرف روازنه‌ی 15 گرم گرده را برای هر مرد بالاتر از 50 سال توصیه کرد.
دو پزشک سوئدی به نام‌های اریک‌آسک آمپارک از دانشگاه اوپسالا و ژ. جونسون از دانشگاه لوند در سال 1959 گزارشی منتشر کردند و به شرح گرده و تأثیر ویژه و مفید آن بر روی پروستات پرداختند. در داروخانه‌های سوئد فرآورده‌هایی از گرده به نام چرنیلتون وجود دارد که نه تنها برای بهبود این بیماری مفید است بلکه سبب پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های پروستات و آدِنوم‌ها (تومورهای خوش‌خیم غده‌ای) می‌شود.
اخیراً پزشکان به موفقیت جدید در زمینه‌ی درمان با گرده دست یافته‌اند. آن‌ها به تعدادی از افراد روزانه 15 گرم گرده داده‌اند و مشاهده نمودند که این افراد تا سن 45-40 سال هم به بیماری پروستات مبتلا نشدند و حتی تا سنین 80-90 سالگی غدد پروستات آن‌ها مشکل خاصی ایجاد نکرده است. این که کدام یک از ترکیبات گرده بر روی پروستات تأثیر دارد هنوز مشخص نشده است. در بسیاری از کشورها مانند سوئد و فرانسه پزشکان تحقیقات زیادی انجام داده‌اند و آن‌ها نیز نتایج مشابهی گرفته‌اند. آقای جو جویز از کشور روسیه مصرف روزانه مخلوط 5 گرم گرده و عسل را برای بهبود بیماری پروستات پیشنهاد کرده زیرا نتایج بهتری از آن به وجود آمده است.
•    گرده برای درمان ناتوانی‌های جنسی
در ادبیات عوام گرده به عنوان منبعی غنی از ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه مشهور بوده است که در بدن انسان تأثیر شگفت انگیزی به خصوص بر روی تجدید قدرت جوانی و افزایش نیروی جنسی در مردان دارد.
اعراب در زمان‌های قدیم برای درمان ناتوانایی‌های جنسی از گرده‌ی خرما استفاده می‌کردند. امروزه کشف هورمون‌های گنادوتروپین در گرده‌ی خرما، استفاده از آن را در درمان عقیمی توسط اعراب بدوی تأیید می‌کند. همچنین وجود هورمون‌های محرک جنسی در گرده ثابت شده است.
•    گرده برای درمان بیماری‌های دیابتی
پزشکان گرده را در درمان علایم دیابت مؤثر تشخیص داده‌اند بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات دکتر گاموسکا در یک مرکز تحقیقاتی در لهستان، مصرف روزانه 32 گرم گرده به مدت دو هفته میزان قند ادرار را 8/41 درصد در لیتر کاهش داده است. همچنین به نظر می‌رسد گرده در بعضی مراحل بیماری قند و بهبود آن اثر مثبت داشته باشد.
•    گرده برای درمان بیماری‌های عصبی
ضعف اعصاب وضعیتی است که بر اثر ضعف عمومی بدن به وجود می‌آید و عصبی بودن اغلب با کم خوابی همراه است افسردگی نیز ناشی از ضعف عمومی بدن است. گرده در درمان تعدادی از بیماری‌های سیستم عصبی مؤثر می‌باشد. افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده‌اند عصبی نشده و فعال‌تر و به زندگی خوشبین‌تر شده‌اند به طوری که این اشخاص علاقه‌ی زیادی به کار یافته و حالت افسردگی آن‌ها از بین رفته است.
•    گرده برای افزایش طول عمر
تس‌تی‌سِیَن عضو فرهنگستان بن، اعلام می‌دارد؛ زنبورداران به دلیل مصرف عسل صاف نشده که معمولاً دارای ته‌نشینی از گرده می‌باشد، طول عمر زیادی دارند. به این دلیل که گرده سوخت و ساز را آسان نموده و تأثیر درمانی رضایت بخشی در بدن دارد. به طور مثال افرادی که در منطقه‌ی قفقاز بالای 125 سال عمر دارند معمولاً زنبوردارانی هستند که از گرده‌ی زنبور در رژیم غذایی خود استفاده کرده‌اند.
•    خواص آنتی‌بیوتیکی گرده
نتایج تحقیقات چاوین و لنورماند نشان داد که گرده دارای آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین بوده و قادر به جلوگیری از رشد میکرواُرگانیسم‌هایی نظیر سالمونلا است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است که وقتی موش‌ها به مدت سه ماه با رژیم غذایی محتوی گرده تغذیه شدند، فضولات آن‌ها فاقد میکروب (دارای هاگ‌های غیر فعال باکتری بوده است) و با توجه به نتایج این آزمایش‌ها به نظر می‌رسد که گرده‌ی گل دارای مواد آنتی بیوتیکی فعال باشد.
•    گرده برای درمان لک و چروک پوست (کرم زیبایی)
یک شرکت خارجی از سال 1952 شروع به استخراج عصاره‌ی گرده کرده و از آن برای تهیه‌ی کرم‌های نرم‌کننده‌ی پوست استفاده نموده است.
گرده به صورت کرم زیبایی ساخته شده و مانند پوششی روی پوست قرار می‌گیرد و از اثرات مفید آن رفع چین و چروک و لک پوست است. گرده به عنوان کرم نرم‌کننده دارای خاصیت جذب سریع رطوبت و حفظ آن بوده و باعث مرطوب نگه‌داشتن پوست می‌شود.
•    گرده برای درمان ضعف پیری
گرده نه تنها به عنوان نان زنبور مطرح بوده بلکه نان مفیدی برای افراد مسن هم می‌باشد. زیرا با افزایش ذخیره‌ی مواد حیات بخش بدن باعث شادابی و نشاط زندگی در افراد مسن می‌گردد. گرده، گردش خون را بهتر کرده و باعث بهبود قدرت جسمی و فکری بدن در سال‌های پیری می‌شود. به طور کلی گرده مانند جرقه‌ای باعث بروز انرژی‌های نهفته‌ی بدن می‌شود و ضعف دوران پیری را بر طرف می‌نماید همچنین از بروز امراض پیری جلوگیری نموده، برای بهبود ساییدگی مفاصل سالمندان نیز مفید به نظر می‌رسد.
•    گرده برای درمان بیماری آلرژی
بعضی افراد نسبت به گرده‌های گل پراکنده شده در باد حساسیت دارند. باید گفت در حدود 250 هزار گونه از گیاهان از طریق گرده افشانی تولید مثل کرده و تکثیر می‌یابند این عمل برای تداوم زندگی گیاهان انجام می‌گیرد گرده‌ها در اثر گرده افشانی گیاهان برای قرار گرفتن بر روی کلاله‌ی گل و تولید مثل در هوا پراکنده شوند و بر حسب میزان حساسیت اشخاص بیماری آلرژی ایجاد می‌کنند. به جز گرده مواد دیگری مانند پر، ذرات پشم و تعدادی از مواد شیمیایی و دارویی می‌توانند در بعضی افراد واکنش‌های افزایشی حساسیتی نشان دهند. به این واکنش‌های حساسیتی آلرژی می‌گویند که دارای علایم بالینی متفاوتی می‌باشد. بسیاری از پزشکان معتقدند که گسترش شهرنشینی و افزایش آلرژی با هم ارتباط دارند. دانه‌ی گرده در فصول خاصی باعث ایجاد آلرژی می‌شود. معمولاً این بیماری در انسان به صورت آبریزش بینی و چشم، عطسه و کهیر بروز می‌کند و در حالت‌های شدید باعث آسم آلرژیک شده و حملات تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه بروز می‌کند. آسم آلرژیک یک بیماری مجاری تنفسی بوده و از خصوصیات آن حساسیت بیش از حد این مجاری است. وقتی که گرده در هوا پراکنده می‌شود در اثر تنفس وارد منافذ بینی شده که ابتدای حساسیت است.
آسم آلرژیک به پاسخ مناسب IGE که محل کنترل لنفوسیت‌های B و T است بستگی دارد. این لنفوسیت‌ها در اثر واکنش متقابل آنتی ژن و IGE فعال می‌شوند. اکثر آلرژی‌های ایجادکننده‌ی آسم به وسیله‌ی هوا منتقل می‌شوند و برای ایجاد یک حالت حساسیت باید به مقدار زیاد و به مدت کافی در هوا وجود داشته باشد. پس از این که حساسیت ایجاد شد بیمار نسبت به آلرژن عکس‌العمل شدیدی نشان خواهد داد به طوری که مقادیر جزیی از عامل آلرژن باعث تشدید بیماری می‌شود. آسم آلرژیک معمولاً فصلی بوده در فصولی که گرده‌ی گیاهان در هوا پراکنده است در کودکان و بالغین جوان شایع می‌شود. مکانیسمی که از طریق آن آنتی‌ژن استنشاقی باعث بروز حمله‌ی آسم می‌شود شناخته شده نیست ولی به نظر می‌رسد تا حدودی به واکنش متقابل آنتی‌ژن - آنتی‌بادی موجود در سطح مست سل، ریه و متعاقب آن تولید و آزاد شدن واسطه‌های «هیستامین، برادی‌کِنین، لکوترین E, D, C، پروستاگلاندین‌های GD2a , F2, G2 ترمبوکسان A2» و نیز ازدیاد حساسیت زودرس ارتباط داشته باشد. طبق فرضیه‌های موجود ذرات آنتی‌ژنیک بسیار کوچک بوده از سد دفاعی ریه عبور می‌کنند سپس با توده‌های سلولی که پوشش اپی‌تلیال سطح خارجی مجاری هوایی مرکزی اتصالات محکمی دارند تماس پیدا می‌کنند. آزاد شدن مجدد واسطه‌ها بر روی عضلات صاف و نفوذپذیر موئینیه‌های مجاری هوایی تأثیر مستقیم و زود رس دارد و در نهایت باعث واکنش موضعی شدید و متعاقب آن واکنش مزمن می‌شود و به این صورت حمله‌ی آسم ایجاد می‌گردد.
این بیماری در صورتی درمان می‌گردد که بیمار با آلرژن عامل حساسیت هیچ‌گونه تماسی نداشته باشد. برای یافتن آلرژن عامل، تست‌های پوستی انجام می‌گیرد که البته به طور کامل مؤثر نیست ولی چنان چه عامل آلرژن مشخص گردد، روش‌های مختلف حساسیت‌زدایی تا حدودی در درمان بیماری مؤثر است. سایر روش‌های درمانی فقط برای رفع علایم بیماری مؤثر بوده لیکن اصل پاتوبیولوژی را از بین نمی‌برد.
ویچریل در سال 1975 گزارش داده است که بیماران حساس به گرده و مبتلا به آلرژی در صورت مصرف عسل یا جویدن درپوش‌های مومی «شان عسل» به دلیل داشتن مقداری گرده در آن‌ها به تدریج درجه‌ی حساسیت را کاهش می‌دهند و بیماری این افراد بهبود می‌یابد. این مسأله نشان می‌دهد افرادی که نسبت به گرده‌های پراکنده در هوا حساسیت دارند نسبت به گرده‌های جمع‌آوری شده توسط زنبور عسل حساسیت ندارند. البته زنبورها به هنگام تشکیل گلوله‌های کوچک گرده و جمع‌آوری آن‌ها در سبد گرده پاهای عقب خود مقداری شهد آنزیم به آن اضاه می‌کنند. چنین مخلوطی برای افرادی با حساسیت زیاد همراه با عطسه‌های شدید نیز بی‌ضرر است.
•    گرده برای دستگاه گوارش
گرده به عنوان تنظیم‌کننده‌ی عمل روده بسیار مناسب عمل می‌کند و یک تنظیم‌کننده‌ی خوب برای روده می‌باشد. مخصوصاً گرده‌هایی که توسط زنبوران جمع‌آوری می‌شوند نوعی ماده‌ی غذایی عالی برای روده محسوب شده و گاهی اوقات آن را پلیس روده می‌نامند.
همچنین گرده‌ی گل در درمان یبوست نقش بسزایی دارد. افراد مبتلا به یبوست بهتر است دوبار در سال و هر نوبت به مدت یک ماه برای درمان از گرده‌ی گل استفاده کنند. میزان مصرف در این مدت 30 گرم گرده در روز می‌باشد افرادی هم که قادر به مصرف در یک وعده نیستند می‌توانند در یک روز چند وعده گرده مصرف کنند. همچنین گرده‌ی گل اشتها را تحریک و آمادگی برای کار را افزایش می‌دهد.
•    درمان بیماری‌های کبدی
بر اساس مشاهدات بالینی خود اعتقاد دارد که عسل آمیخته به ژل رویال و گرده‌ی گل، وسیله‌ی درمانی نیرومندی در درمان بیماری‌های گوناگون کبدی است. به بیماران مبتلا به نارسایی کبدی که از بیمارستان مرخص می‌شوند، توصیه می‌شود هر روز تقریباً 50 گرم عسل به عنوان صبحانه و 50 میلی‌گرم ژل رویال و بعد از ظهر یک قاشق چایخوری مخلوط گرده و عسل استفاده نمایند.
دانشمند روسی می‌گوید: گرده دارای خواص مفیدی از قبیل تحریک متابولیسم، سم‌زدایی بدن، تقویت بدن و رساندن مواد معدنی به بدن می‌باشد.
چند مورد مصرف گرده عبارتند از: درمان خستگی شدید فیزیکی، فشار عصبی، گریپ، بارداری، شیردهی، بی‌خوابی، کم حافظگی، ریزش مو، ناراحتی پوست، ناتوانی‌های جنسی، ضعف عمومی، راشیتیسم، تأخیر در رشد و کرم‌خوردگی دندان
•    طریقه مصرف
1-جهت آسان‌تر مصرف کردن گرده می‌توان آن را داخل کپسول‌های خوراکی ریخته تناول نمود.
2-همچنین می‌توان از آن در تولیدات بهداشتی با مصارف خارجی استفاده کرد.
3-طعم گرده‌ی گل به شکل محسوسی بر حسب گل‌هایی که از آن‌ها گرفته شده تغییر می‌کند. افرادی که برای اولین بار از آن مصرف می‌کنند غافلگیر می‌شوند ولی به سادگی به آن عادت می‌کنند، البته به شرط این‌که پشتکار نشان بدهند.
4-گرده‌ی گل باید به دقت جویده شود تا کاملاً با بزاق دهان آمیخته شود
5-افرادی که از طعم گرده‌ی گل خوششان نمی‌آید، می‌توانند آن را با عسل یا مواد غذایی دیگر (ماست، پنیر، مربا و غیره) مخلوط کنند. راه حل دیگر، خریدن گرده‌ی گل به صورت پودر است که برای مصرف آن را با مایعی (ترجیحاً یک جوشاننده) مخلوط می‌کنند.
6-بهتر است که گرده‌ی گل را صبح‌ها به صورت ناشتا مصرف کنید. ولی اگر آن را به تدریج و در طول روز مصرف کنید نیز اشکالی ندارد و فرق نمی‌کند که مصرف آن قبل و یا بعد از غذا باشد.
7-توصیه می‌کنیم که درمان یک ماهه پس از هر تعویض فصل و یا دو بار در سال، یکی در اوایل پاییز و دیگری در آخر زمستان با استفاده از گرده‌ی گل که از آن‌ها گرفته شده انجام دهید. اگر قصد دارید تنها یک بار در سال از آن استفاده کنید، فصل بهار را انتخاب کنید.
8-در جریان درمان، بایستی هر روز 30 گرم گرده‌ی گل و یا به عبارت دیگر دو قاشق سوپخوری از آن مصرف شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید