عسل طبیعی

خواص دارویی گرده گلخواص دارویی گرده گل
گرده گل که در واقع اسپرم گیاهی محسوب میشود،به علت داشتن ویتامین ها و هورمون های با ارزش یک ماده غذایی و یک داروی بسیار عالی شناخته شده که ارزش غذایی و خواص درمانی آن را نباید فراموش کرد.
گرده گل تقریبا دارای 35 % پروتیین می باشد که این مقدار را در مواد غذایی طبیعی استثنایی است.به ویژه اینکه پروتیین های گرده از اسید های آمینه اساسی تشکیل شده اند که به وسیله بدن ساخته نمیشوند. و همچنین حاوی اسید های آمینه ضروری است که رشد را تسریع میکنند.در واقع اغلب اسیدهای آمینه ای که در سلول ها وجود دارد در گرده گل نیز مشاهده شده اند. علاوه بر آن گرده گل دارای گلوسیدها(نشاسته و لاکتوز)لیپید ها ویتامین ها (B,C,D,E وکاروتن) نمک های معدنی (کلسیم،پتاسیم و منیزیم)و بسیاری از عناصر ضروری برای بدن مانند عناصر آنتی بیوتیک استروژن وگلوکزید که مقاومت مویرگ ها را افزایش میدهد نیز میباشد. گرده گل هایی که توسط زنبور عسل جمع آوری میگردند دارای خواص دارویی بسیار عالی میاشند.
از گرده گل برای بدست آوردن مقادیر زیادی کاروتن (پیش ویتامین A) می توان استفاده کرد. S.Lebedu 1949 در شوروی سابق گزارش نموده است که زنبوران 200.000 تن گرده گل در یک تابستان جمع آوری میکنند که این مقدار اندازه بسیار کمی از آنچه که تولید میشود است.بنابراین هر ساله در جنگل ها دشت ها مراتع باغ های ما صدها تن از این ماده شفابخش و مغذی از بین میرود.
در ایران هنوز مردم از موارد استفاده گرده اطلاعی ندارند ولی در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی گرده موارد استفاده فراوانی دارد به طوریکه تقاضا خیلی بیشتر از عرضه به بازار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید