عسل طبیعی


تحلیل جایگاه عسل در چشم انداز معارف اسلامی و طب نوین
قران عظیم می فرماید( ثُمَّ کُلِی مِنْ کُلِّ الثَّمَرَاتِ)
اولا: ان چنان است که می توان ادعا کرد کل ثمرات شفای کل امراض بوده است و درمان اکثر بیماری های دنیا را می توان در تمام گیاهان عالم یافت.
ثانیا:در قران عظیم ذکر شده است که عسل بر همه ی دردها شفاست ولی حقیقت این است که عسل فراهم شده از کل ثمرات یک شراب مختلف الوانه (رنگارنگ) است که سر امد تمام نوشیدنی های شفا دهنده محسوب می شود . واین قدرت انقدر در نهاد عسل به ودیعت وجود دارد که نبی اکرم(ص) فرمودند : هرکس با توجه به انچه قران درباره  شفادهندگی تذکر داده است عسل تناول کند از هفتاد و هفت بیماری در امان است .
گل قسمتی از گیاه است که نور خورشید بیش از سایر قسمت های گیاه بستگی و علاقه دارد و به سوی او می رود وبه عشق می شکفد و باز می شود و اشعه ی او را در خود منعکس می سازد و نیز به همین جهت است که رنگین ب رنگ های مختلف می شود و ذخایری از نیروی کهربایی افتاب را در خود دارد .
عجب این که سوره مبارکه ی نحل از سوره های مکی است و می دانیم در منطقه ی که نه گل وگیاهی وجود دارد نه زنبوران عسل ولی قران با این دقت وظرافت از ان سخن می گوید و باتعبیر جالبی مانند یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ یعنی از درون زنبورها مایعی خارج می شود به رنگ های مختلف به ریزه کاری های ساختن عسل نیز اشاره کرده است .
رنگ عسل بر حسب این که زنبور بر چه گلی و ثمره ای نشسته واز ان بهره گیری کرده تفاوت می کند به همین جهت در بعضی مواقع قهوه ای تیره و گاهی نقره ای سفید و گاهی بی رنگ یا زرد و گاهی شفاف زمانی تیره و یا زرد طلایی زمانی خرمایی و حتی گاهی مایل به سیاهی است .
این تنوع رنگ رنگ ها علاوه بر این گویای تنوع سر چشمه های بدست اوردن عسل است تنوعی برای ذوق ها و عسل ها نیز محسوب می شود زیرا امروز ثابت شده است که رنگ غذا در تحریک اشتهای انسان بسیار موثر است قدیمی ها گویا این مساله روانی را شناخته بودند غذاهای خود را با زعفران و زرد چوبه و رنگ های دیگر رنگین می ساختند تا از این طریق میهمانانشان را به خوردن غذا ترغیب نمایند .
در دنیا هیج غذایی به اندازه عسل سرشار از عوامل غذایی نیست و به اندازه ی عسل نیروهای مغناطیسی و تشعشعات رادیو اکتیو ندارد.
زنبوران عسل معمولا از ماده ی قندی مخصوصی که در ریشه ی گل ها قرار داده شده است می مکند و ان را جمع اوری می کنند ولی زنبور شناسان می گویند کار زنبورها تنها استفاده از این ماده ی قندی بن گل ها نیست بلکه احیانا از تخمدان گل ها و دمبرگ ومیوه ها نیز  استفاده می کنند که قران از همه این ها تعبیر به« مِنْ کُلِّ الثَّمَرَات» همه ذمیوه ها کرده است .
جمله ی عجیبی که از مترلینگ دانشمند زیست شناس نقل شده است اهمیت تعبیر قران را اشکار می سازد انجا که می گوید:همین امروز اگر زنبور عسل اعم از وحشی  واهلی از بین بروند یکصد هزار نوع از گیاهان و گل ها و میوه های ما از بین خواهد رفت و از کجا که اصولا تمدن ما از بین نرود؟
زیرا نقش زنبورهای عسل در جا به جا  کردن گرده های نرگل ها و بارور کردن گیاهان ماده و به دنبال ان پرورش یافتن میوه ها انقدر عظیم است که بعضی از دانشمندان حتی ان را از عسل سازی زنبورها هم مهمتر می داننددر حقیقت انچه زنبورهای عسل از ان می خورند بالقوه انواع میوه هایی است که به کمک ان ها عسل شکل می گیرد با این حال چه پر معناست کلمه « مِنْ کُلِّ الثَّمَرَات » .جالب این که زنبورشناسان می گویند زنبورعسل برای رفع گرسنگی خود کافی است که دو یا سه گل را بمکد .درحالی که هر ساعت به طور متوسط روی 250 گل می نشیند و کیلومترها راه می رود و انقدر پرکار است که در مدت عمر کوتاهش هر یک از ان ها مقدار زیادی عسل تولید می کند به هر حال این  تلاش و فعالیت چشمگیر او دلیل این است که او تنها برای خود کار نمی کند بلکه انچنان که قران می گوید «للناس» برای همه انسان ها تلاش می کند.
نکته بسیار مهم این که اگر مردم ماهیت عسل را خوب بشناسد و بی جهت هر نوع عسلی را به تقلبی بودن محکوم نکنند و به طور صحیح عسل را وارد تغذیه ی روزانه خود بکنند .بی تردید عسل به عنوان یم مکمل غذایی بسیار پرارزش موجب  رفع بسیاری از کمبودهای مواد غذایی انها می شود لذا با مصرف روزانه و مناسب عسل می توان از بروز بسیاری از بیماری های ناشی از سوء تغذیه جلوگیری کرد . عسل علاوه بر این که می تواند به عنوان یک مکمل بسیار مفید  کمبودهای غذایی متعددی را برطرف کند در برخی از بیماری ها می تواند به عنوان دارو و در برخی موارد به عنوان یک کمک دارو مورد استفاده قرار گیرد .
عسل هیچگاه فاسد نمی شود و همیشه می توانید به سلامت ان اطمینان داشته باشید چناچه عسل هایی که در مقبره فراعنه ی مصر پیدا کرده اند پس از چندین هزار سال خراب نشده بودند  از ان جهت که زنبور عسل به ان یک ماده ضد عفونی کننده یی طبیعی می افزاید که ضرر و زیان مواد ضد عفونی کننده شیمیایی را ندارد.
این ماده ضد عفونی کننده اسید فرمیک نام دارد .ولی علاوه بر ان عسل های کوهستانی یک ماده ضد میکروبی دیگری هم دارند که میکروب ها را نابود می کند و میکروب هایی که در شربت غلظ رشد نمی کنند نمی توانند وارد عسل شوند این عامل پر ارزش ماده رادیو اکتیو است بنابراین غلظت بالا تشعشع رادیو اکتیو انتی بیوتیک ها و انزیم های موجود در عسل از این ماده یک محیط سترون و ضد حیات می سازند و به دلیل امکان عدم رشد و تکثیر و زندخ نماندن عوامل فاسد کننده عسل رسیده یک ماده یفاسد نشدنی است که تامدت نا معلوم سالم می ماند .
عسل همچنین قابلیت از بین بردن هر نوع قارچی را دارد بنابراین عسل رسیده از فساد توسط انواع مخمر وکپک در امان است .
از عسل می توان به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده ی زخم ها به ویژه زخم های دهان و گلو استفاده کرده .این خاصیت عسل معلول وجود چهار عامل ضد عفونی کننده فوق الذکر در عسل است .
این خاصیت در گل ها  و داروهای حیات بخش نهفته است که هنوز معلومات مابه اطلاعات وسیعی که از داروهای گیاهی داریم نسبت به ان ناچیز است جالب این که دانشمندان از طریق تجربه به این حقیقت رسیده اند که زنبوران به هنگام ساختن عسل ان چنان ماهرانه عمل می کنند که به سراغ تمام گیاهان طبی و گل های شفابخش می روند و عوامل موثر ان ها را گرفته و به بهترین وجهی به ما عطا می نمایند .
عده ای به غلط تصور کرده اند که زنبور شیره ی گل را مکیده و بعد قی می نمایند و از این جهت ان را یک غذای برگشته و مرده و تهوع اور می دانند. این عقیده جز یک فکر غلط و نسنجیده نیست و به هیچ وجه حقیقت ندارد. زیرا عسل از معده زنبور خارج نمی شود و هضم شده نیست بلکه غذایی است برای هضم اماده شده است . یعنی قندهای مرکب گل به صورت قند انگور و قند توت که اماده برای جذب می باشد تبدیل می شود و در حقیقت همان عملی است که بزاق انجام می دهد نه معده و از این جهت قند عسل برای مبتلایان به دیابت ضرری ندارد و این بیماران می توانند بر حسب مزاج عسل میل نمایند .
از طرف دیگر عسل یک جسم نوینی است که مرکب از قسمت های زنده ی گیاهی نه فضولات ان هاست . دانشمندان برای عسل خواص بسیاری ذکر کرده اند که جنبه ی درمانی و هم پیشگیری و نیروبخش دارد . عسل دارای 75% مواد قندی ،5% در صد مواد سفیده ای،و 2% در صد  مواد چربی است و از این رو ثابت می شود که عسل یکی از غذاهای نیرو بخش است .
دیدگاه‌ها  

0 #1 آموزش جاوا 1395-03-24 20:25
سایت شما در مقایسه با سایهای مشابه واقعا کارش عالیه.البته من به تازگی با سایت شما آشنا یدم و از کاربران شما خواهم بود ازین به بعد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید