عسل طبیعی

تولید عسل های مختلف به روش تغذیه دستیتولید عسل های مختلف به روش تغذیه دستی
زنبوردار با افزودن بعضی مواد دارویی، کنستانتره ی ویتامین های مختلف یا مینرال ها، شیر و عصاره انواع میوه ها و سبزی ها به شربت مورد تغذیه زنبور عسل، علاوه بر تولید انواع عسل با خواص و طعم مورد نظر، به سلامت و رشد زنبورها نیز کمک کند. زنبورهای عسل، ابتدا نیازهای بدنی خود را از این مواد تامین و سپس مازاد آن ها را به عسل تبدیل می کنند.
به این ترتیب زنبوردار با اندکی همت، علاوه بر این که به عسلی با خواص و طعم مورد نظر دست می یابد، تولید عسلش نیز افزایش خواهد یافت که از نظر اقتصادی بسیار مهم است. لذا به روش های گوناگون می توان به عسلی با خواص مختلف دست یافت که عبارتند از:
1 ـ‌ عسل های محتوی دارو
چنان چه شربت شکر را با داروی خاص مخلوط کرده و در اختیار زنبور عسل قرار دهید، عسلی با خواص دارویی مورد نظر تولید خواهد شد.
برخی از مواد دارویی مزه ی نامطلوبی برای زنبور عسل دارند که باید این مواد را به تدریج به شربت اضافه کنید تا ذائقه ی زنبور به آن ها عادت کند.
2 ـ‌ عسل های غنی شده با ویتامین ها و مینرال ها
برای تهیه این نوع عسل، باید کنستانتره ویتامین های مختلف یا مینرال ها (نمک های معدنی) به شربت زنبور اضافه شود. عسل حاصله از این شربت علاوه بر این که خاصیت عسل معمولی دارد، از لحاظ ویتامین ها و مینرال های افزوده شده نیز غنی خواهد بود.
این گونه عسل ها برای تقویت افراد ضعیف و نیز کسانی که دچار کمبود ویتامین و یا مینرال خاصی هستند، بسیار مفید است.
3 ـ‌ عسل هایی با طعم میوه ها و سبزی ها
با مخلوط کردن آب یا کنستانتره انواع میوه ها و سبزی ها به شربت زنبور، عسلی با طعم و رنگ آن میوه یا سبزی خواهیم داشت. به طور مثال، با افزودن آب توت فرنگی به شربت، عسل تولید شده به رنگ قرمز و با طعم توت فرنگی خواهد بود.
4 ـ‌ عسلی با عطر گل یا گیاه خاص
برای تولید این نوع عسل باید گلبرگ های گل یا گیاه مورد نظر را از شب قبل در شربت زنبور بریزیم که شربت تا حدی عطر آن گل یا گیاه را بگیرد. به طور مثال، با خیساندن گلبرگ های گل محمدی در شربت، عسل تولیدی عطر گل محمدی را خواهد داشت.
5 ـ‌ عسلی سفید با طعم شیر
اگر شیر گاه یا گوسفند را با شکر مخلوط کرده و زنبورهای عسل را با آن تغذیه کنیم، عسل تولید شده علاوه بر رنگ سفید، طعم شیر را نیز خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید