عسل طبیعی

انواع کندو ها :

1- مدرن 2 – بومی

کندوهای بومی

در تمام دنیا تا قبل از سال 1851 میلادی زنبور عسل فقط به شکل کندوی بومی بوده و فقط تولید عسل قابل ذکر بوده همچنین این مقدار عسل مقدار مصرفی خانوار را تأمین می کرده برای همین است که در سالیان پیش مردم می گفتند هر کس عسل در خانه دارد که از بزرگان و سرمایه داران باشند.

انواع کندوی بومی عبارت اند  از سفالی، تنه ای، کدوئی و غیره .

که تنه ای در بیشتر مناطق شمالی به علت وفور چوب وجود داشت و در مناطق مثل اصفهان و یزد کندوهایی از جنس گل رس پخته شده است که بصورت لوله ای در آورده اند. در مناطق کوهستانی مثل کرمانشاه کندوها از نوع کوزه ای بودند مانند کوزه ای آب ولی بسیار بزرگتر در دیواره ی ساختمان ها قرار می دادند و همیشه این کندوها با دما سازگاری داشته . چند سال بعد از آنها کندوهای مکعب مستطیلی درآمد که به سه کندو تبدیل می شد ساخته ولی ساختمان درونی این کندو با کندوهای دیگر تفاوتی نداشت .

همه ی این کندوها برای بازدید فقط مخصوص عسل گیوی اند که با خراب کردن و بریدن هایشان همراه است و برای همین موم هم برداشت می شود ولی جالب این است که بدانید زنبور عسل برای تولید هر ذره موم باید 12 برابر آن عسل مصرف کند.

مشکل های کندوهای بومی ثابت بودن شان آنها بوده و همچنین برای ورود و خروج زنبور کندو باید کارهایی بکند. برای مثال زنبور عسل با برای سنگین از صحرا باز می گردد و باید پرواز خود را طوری تنظیم کنم که مستقیم به داخل کندو برود ولی بعلت سنگینی را قادر نخواهد بود.

کندوهای مدرن

کندوهای مدرن تمامی مشکلات کندوهای بومی را برطرف می کنند مهمترین کندوهای مدرن عبارت اند از :

1-لانگسترون   2- دادانت   3- اسمیت

کندوی لانگستروت :

این کندو در سال 1851 میلادی توسط آقای لانگستروت ساخته شد. مدت زمان کوتاهی گذشت که تمام کندوهای جهان به این صورت آمدند در ایران مقدار کمی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت ، بعد از انقلاب با تشویق زنبورداران تمامی کندوهای بومی لانگستروت تبدیل شد .

ولی هنوز شاید 1 یا 2 کلنی بومی در نقاط ایران باشد .

کندوی دادانت :

این کندو در سال 1864 میلادی توسط آقای دادانت ساخته شد. کار آقای دادانت باعث تحولات زیادی در عرصه ی زنبور داری شد و الان فرزندان او بزرگترین مرکز تولید کننده ی ابزار آلات زنبورداری را در جهان دارند .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید