عسل طبیعی

الگو برداری در دانش پژوهشی از زنبور عسل
امیر المومنین علی (ع ) می فرماید :
خُذوا مِنْ کُلِّ عِلْمٍ اَحْسَنَهُ فَاِنَّ النَحْلَ یَاْکُلُ مِنْ کُلِّ زَهْرٍ اَزْیَنَهُ فَیَتَوَلَّدُ مِنْهُ جَوهَرانِ نَفیسانِ: اَحَدُهُما فیهِ شِفاءٌ لِلنّاسِ وَ الآْخَرُ یُسْتَضاءُ بِهِ؛ از هر دانشى بهترینش را انتخاب کنید، زنبورِ عسل از هر گلى زیباترینش را مى‏خورد. در نتیجه دو جواهر گران‏بها از آن تولید مى‏شود: یکى (عسل) براى مردم شفاست و دیگرى (موم) که از آن روشنایى مى‏گیرند.
چه زیباست سخن امیر کلام و یعسوب الدین و نبا عظیم و قسیم الجنه و الجحیم حضرت مولی الموحدین که دانش همه دانشوران اولین و اخرین در مقابل اقیانوس عظیم معرفت و دانش او چونان قطره ای بیش نیست تشبیه زیبایی از  گزینش بهترین و سودمندترین  معارف و دانش ها فرموده و باتمثیل از شگفت ترین موجود مفید پر ارزش و گرانقدر افرینش دانشوران را به فراگیری از سمبل سودمندی فرا می خواند . حضرت با یاد اوری این  نکته که زنبور عسل بر اساس اموزه های ربانی بر هر زهر و خرزهره ای نمی نشیند و با مدد از الهام و قدرت تشخیص و بویایی خود بهترین شکوفه ها و گل ها و گیاهان را بر گزیده و از انها بهره می جوید و حاصل بهره اسمانی خویش را سخاوتمندانه در اختیار انسان قرار می دهد و در این بهره جویی و گزینش های گرانبها .درساموز دانش پژوهان و نیک اندیشانی می شود که سودیدای قلبشان در خدمت رسانی به ابنای بشری تپشی جاودانه دارد و با مثبت اندیشی و انرژی های مثبت روشنگر راه انسان می گردند .
چرا که اگر دانش و کعارف سودمند محور فرایند محصول تلاش انسان های دانشور شود  درمان و شفای دردها و بیماری های روحی و جسمی شده بساط تبه کاری و جنایت و فساد برچیده می گردد و جلوه های کمال و سعادت در افق سرنوشت بشریت رخ می نماید و انسان شاهد رفاه و ارامش و صلح و امنیت را به اغوش می کشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید