عسل طبیعی

استفاده از برّه‌موم بوسیلۀ زنبورها•    استفاده از برّه‌موم بوسیلۀ زنبورها
برّه‌موم کمک زیادی به زنبورها می‌کند و آنها از این ماده در موارد متعددی استفاده می‌کنند:
•    برّه‌موم برای بتونه کردن کندو و بستن شکاف‌های احتمالی و عایق‌بندی آن به کار می‌رود. بنابراین زنبورها از آن هم به عنوان سیمان و هم به عنوان عایق استفاده می‌کنند.
•    زنبورها از برّه‌موم برای چسباندن قاب‌های متحرک به یکدیگر استفاده می‌کنند که این امر در هنگام جمع‌آوری عسل باعث مزاحمت برای زنبورداران می‌شود.
•    در هنگام شروع زمستان، زنبورها ابعاد سوراخ پرواز را به وسیلۀ برّه‌موم کوچک می‌کنند تا از ورود سرما جلوگیری نموده و بتوانند درجۀ حرارت داخل کندو را بهتر تنظیم کنند. مشاهدۀ این که زنبورها که سوراخ پرواز را با برّه‌موم کوچک می‌کنند، نشانۀ خیلی روشنی از سختی و سرمای زمستان آینده است.
•    کمی عقب‌تر از سوراخ پرواز، زنبورها با برّه‌موم تشکیلاتی می‌سازند که برای فراری دادن جانوران مزاحم می‌باشد تا نتوانند به کندو وارد شوند (موش، قورباغه و ...) اصل واژۀ لاتین برّه‌موم یعنی پروپولیس، به معنای جلوی شهر یا منزل و تعبیر آن دفاع از شهر یا منزل است. این حفاظت هم در برابر دشمنان و هم در برابر میکروب‌ها انجام می‌شود.
در واقع، زنبورها از خواص آنتی‌بیوتیکی، ضد میکروبی و ضدباکتری برّه‌موم برای برخی مصارف خاص استفاده می‌کنند. مثلاً:
•    آنها دیواره‌های داخلی کندو و داخل حفره‌های تخم‌ها را با یک لایۀ نازک برّه‌موم می‌پوشانند تا میکروب‌ها را از بین ببرند.
•    هنگامی که یک دشمن علیرغم موانع موجود، موفق به نفوذ در کندو می‌شود، زنبورها او را می‌کشند. در صورت کوچک بودن او، جسدش را از سوراخ پرواز بیرون می‌برند اما اگر بزرگ باشد (مانند موش) دیگر نیروی لازم برای خارج ساختن آن را ندارند و در این حالت برای این که از فساد و تجزیۀ جسد جلوگیری کنند، آن را با یک لایۀ برّه‌موم می‌پوشانند. این کار یعنی مالیدن برّه‌موم به اجساد حیوانات، در واقع نوعی مومیایی درجۀ یک می‌باشد. این مسأله بهتر از هر آزمایش علمی خواص تعجب‌آور برّه‌موم را به اثبات می‌رساند

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید